Конденсат на металопластикових вікнах і укосах. Температурні ізотерми. Частина 2.

В продовження порушеної тематики, розглянемо, що таке температурні ізотерми, чому завжди говорять, що вікна встановлюють обов’язково з урахуванням точки роси. Чи так це насправді? Чи завжди точка роси є визначальною умовою розташування вікна в отворі?

Поняття температурних ізотерм

На малюнку 1 зображена стіна в розрізі, край стіни, який називається схилом, замурований штукатуркою. ПВХ вікно встановлено в середині отвору, розмір визначається від краю зовнішньої стіни до площини скла, на вулиці за вікном зима, -20 ℃, всередині квартири за рахунок опалення температура становить + 20 ℃. Через таку різницю температур в самій стіні, в кожній її точці своя температура. Розглянемо, де температура в стіні відповідає -15 ℃. Точки з температурою -15 ℃ поблизу укосу віконного прорізу будуть розташовуватися так, як показано на малюнку. Заміри точки з температурою -10 ℃ (Малюнок 2). На малюнку видно, де розташовуються точки з температурою -10 ℃. З’єднаємо між собою точки з температурою -15 ℃ і -10 ℃ (Малюнок 3). Лінія, що з’єднує точки з однаковою температурою, називається ізотермічної лінією або коротко ізотерма. На малюнку 3 представлена ​​ізотерма -15 ℃ і ізотерма -10 ℃.

Поведінка ізотерм при різних позиціях вікна у віконному отворі

На малюнку 4 показані всі ізотерми. Ізотерми уздовж стіни фактично прямі і паралельні один до одного. При виході на укіс ізотерми згинаються до місця стику віконної коробки з укосом. Вигин ізотерм з виходом на поверхню укосу залежить від місця розташування вікна в отворі. Розглянемо три позиції: вікно в 1/2 (Малюнок 4), 1/3 (Малюнок 5), 1/4 (Малюнок 6) ширини укосу. Особливу увагу звернемо на нижні ізотерми. Як бачимо, при зміні положення вікна в отворі, ізотерми «бігають» за вікном, але відстають від нього і з одного, і, з іншого боку. У разі розташування вікна в 1/2 отвору, вихід ізотерм на поверхню укосу показує, що температура на поверхні укосу в кімнаті за віконною коробкою вище + 15 ℃, нагадаємо, що ця температура повинна бути не менше + 10 ℃. В даному випадку проблем немає. При розташуванні вікна в 1/3 отвору видно, що за віконною коробкою на поверхні укосу температура вище + 10 ℃, значить і тут все нормально. Вікно в 1/4 отвору – між віконною коробкою і розрахункової изотермой + 10 ℃ на поверхні укосу з’явилася холодна зона. Тут температура поверхні укосу менше + 10 ℃ – це і є зона точки роси. Ізотерми виходять на поверхню укосу через те, що матеріал стіни і штукатурний шар мають практично однакову теплопровідність. Відповідно, поверхня укосу в кімнаті, в зоні точки роси, буде неприпустимо холодної, тобто менш + 10 ℃. При відносній вологості повітря 50% на поверхні укосу в зоні точки роси можливе утворення конденсату. Від постійної вогкості може з’явитися цвіль, грибок. Тому проектувальник будівлі в такій стіні вкаже місце розташування вікна в 1/3 отвору, а будівельна організація цю вимогу виконає. В такому випадку ніяких проблем з вогкістю не виникне.

Утеплення укосів у віконному отворі


При утепленні укосів у віконному отворі відразу відпадає необхідність визначення зони точки роси. В даному випадку для визначення місця розташування вікон в отворах потрібно орієнтуватися на загальну теорію вибору місця розташування вікна в 1/4 отвору.

На малюнку 7 вікно в 1/4 отвору з утепленою схилом. Ізотерми не виходять на поверхню утеплювача через низьку теплопровідність матеріалу. Тому повітря кімнати контактує з поверхнею утеплювача, а на його поверхні температура завжди буде вище + 10 ℃. Утеплення укосів прибирає проблему точки роси, на укоси не буде вологи, не буде цвілі.
За великим рахунком, точка роси – це питання тільки дискомфорту проживання і не більше того. Судження, що тільки точка роси визначає місце розташування вікна в отворі, а решта міркування щодо вибору місця розташування є очевидною і не потрібною інформацією, то це невірно. Вибір залежить від конкретної ситуації.