Конденсат на вікнах і склопакетах.

Конденсат на металопластикових вікнах і укосах. Точка роси.
З проблемою появи конденсату на пластикових вікнах і укосах стикаються багато. При виявленні на вікнах крапель води, льоду, а то і цвілі, починаються дзвінки фахівцям, друзям, знайомим, пошук інформації в інтернеті з метою розібратися в чому ж причина. І разом з тим раптом виявляється ціла купа рішень з даної проблеми: і заміна звичайних склопакетів на склопакети з енергозбереженням, і примусове провітрювання, і регулювання фурнітури, і заміна ущільнювача, і установка додаткових батарей, і так далі. Зрештою стає незрозуміло що з цього робити, а що ні, що дійсно спрацює. Питань з’являється більше, ніж самих відповідей.
За допомогою спеціально розробленої серії статей на цю тематику поетапно розберемося в наступних питаннях: природі появи конденсату на вікнах і укосах; зв’язку появи конденсату з місцем розташування вікон в отворах: появи конденсату при підвищеній вологості в приміщенні, як цього уникнути і методи боротьби, якщо конденсат все ж почав утворюватися.
У цій статті розглянемо, що таке точка роси.

Поняття точки роси

Як відомо повітря, що оточує нас завжди містить в своєму складі воду, але ми її не бачимо, тому що вона знаходиться в газоподібному стані у вигляді водяної пари. За певних умов волога з газоподібного стану переходить у рідкий, тобто в воду, яку називають роса або конденсат.

Умова цього переходу називають точкою роси. Отже, точка роси це температура, до якої повинен охолонути повітря, щоб наявні в цьому повітрі водяна пара досяг насичення і почав перетворюватися в росу, тобто в краплі води. Якщо поверхня предмета досить холодна, то повітря, стикаючись з цією поверхнею, теж охолоджується. Інформація, що міститься в повітрі вода в пароподібному стані конденсується на поверхню предмета у вигляді крапель води.
Залежність точки роси від поєднання вологості і температури повітря Температура точки роси нестабільна, вона залежить від поєднання вологості і температури повітря. У таблиці наведено залежність точки роси від поєднання температури та відносної вологості повітря.

Наприклад, при температурі +20 і відносній вологості 50%, точка роси буде складати 9,3 Це означає, що температура повітря при даній вологості охолоне менше 9,3 то утворюється роса або, як кажуть, випаде конденсат. Проектувальники будівель за розрахункову
приймають температуру +10 Тобто, з боку кімнати на схилі за віконною коробкою температура повинна бути не менше +10 Як це відбувається в житловому приміщенні?

У житловій квартирі саме холодної місце, де повітря охолоджується в першу чергу, це вікно, двері чи сам віконний отвір. Тому саме тут в першу чергу повітря може охолонути до температури точки роси і, відповідно, можуть з’явитися краплі роси на вікні або на схилах віконного отвору.
Отже, якщо вікно і віконний отвір є найуразливішими для освіти на їх поверхні конденсату, то потрібно цьому перешкоджати. Тому конструкція ПВХ вікна та конструкція сполучення вікна з прорізом розроблені таким чином, щоб холоду з вулиці було дуже важко потрапити в квартиру. Це досягається за рахунок низької теплопровідності конструкції вікна і його правильного сполучення з укосами віконного отвору.

Можна порівняти це з полем військового бою, щоб танки швидко не пройшли, на їх шляху встановлюють протитанкову загородження, яке ускладнює прохід танків. Тому, поки танки намагаються пройти, їх розстрілює артилерія. Те ж саме і тут, поки холод намагається пройти в квартиру через віконну раму з низькою теплопровідністю, склопакет і утеплювач навколо віконної рами, в цей час гарячі батареї в кімнаті під вікном, образно кажучи, відстрілюють вікно теплом і перемагають.
При будівництві багатоквартирних житлових будинків укоси віконних отворів не утеплюють.
Укоси після монтажу вікна покривають штукатурним шаром і для завершення дизайну забарвлюють фарбою. Тому укоси не мають низьку теплопровідність, відповідно, при виборі місця розташування вікна в отворі орієнтуються на зону точки роси саме на схилах віконного отвору.
Щоб зрозуміти це, необхідно осмислити суть температурних ізотерм, що виходять на поверхню укосу, про що і піде мова в наступній статті.